Nakon Orlovog gnijezda koje je bilo zatočeno u oblacima, spuštam se prema Berchtesgadenu i sjevernoj obali Kraljevskog jezera. Sa suncem koje se probija kroz oblake, podiže mi se raspoloženje jer napokon mogu uživati u pogledu na slikoviti Bavarski krajolik i naravno – fotografirati…
Na sjevernoj obali Kraljevskog jezera nalazi se Berchtesgaden, malen i lijepo uređen gradić. Na šetnici koja vodi prema obali nalaze se ugostiteljski objekti, apartmani za smještaj i suvenirnice. Prije same obale nalazi se spomen-stup – memorial Princu Bavarske i Koenigsseea, Regentu Luitpoldu (vladar Bavarske 1886-1912).
Nakon kratkog razgledavanja kupujem kartu za turistički brodić na električni pogon, koji vozi do zapadne obale jezera i crkve svetog Bartolomea.
Jezero je nastalo prilikom otapanja glečera za vrijeme ledenog doba pa me ne čudi da slovi za najčišće jezero u Njemačkoj! A po kristalno čistoj vodi okruženoj Alpskim masivima, vožnje je zaista ugodna i posebna…
Kraljevsko jezero (Königsee)
Kraljevsko jezero, Konigssee, u južnoj Bavarskoj nedaleko od grada Berchtesgadena u Njemačkoj, u sklopu je istoimenog alpskog nacionalnog parka (Nacionalni park Berchtesgaden), koji obuhvaća masiv Watzmann te vrh Kehlstein na kojem se nalazi Orlovo gnijezdo. Ledenjačko jezero površine je 5,2 km², dubine do 189m i leži na visini od 602 m. Otječe u Salzach (rijeka u Austriji i Njemačkoj koja se spaja sa Dunavom). Okruženo je do 2700 m visokim planinama.
Vožnja električkim brodom do crkve svetog Bartolomeja plaća se 13 eura, ali vrijedi svakog centa. Uz simpatičnog lokalnog vodiča saznat ćete sve zanimljivosti o ovom mjestu. Čim kročite na jedan od brodova na električni pogon, stres, buka i užurbanost ostaju iza vas na kopnu. Nakon nekoliko minuta, brodar zaustavlja brod i trubom demonstrira svjetski poznati odjek sa strmog stijena Königssee. Brodom ne putuju samo turisti, svakog ljeta i krave se prevoze preko jezera do sočnih pašnjaka u Nacionalnom parku.
Kraljevsko jezero također se ubraja među najslikovitija jezera njemačkog alpskog područja. U blizini je granice s Austrijom, nekih 30 km južno od Salzburga (Pogledaj razglednicu iz Salzburga) i 180 km jugoistočno od Münchena. Masovni turizam je ograničen na nekoliko popularnih mjesta, a ostatak se ostavlja tragaocima prirode.
RAZGLEDNICA:
Salzburg, Mozartov grad – Austrija
Crkva St. Bartholomä (Zapadna obala)
Nakon ugodne i slikovite vožnje brodićem iz Berchtesgadena dolazim na zapadnu stranu jezera na kojoj se nalazi barokna crkva St. Bartholomä (1697) i dvorac (1708–09) – danas restoran, do kojih se može samo brodom ili planinarenjem po okolnim masivima. Ovdje se nerijetko održavaju svadbe i razne zabave, a u sklopu restorana je i velika terasa na kojoj se možete opustiti uz prekrasan umirujući pogled i naravno – kvalitetno Bavarsko pivo. 😀
Nakon nekoliko sati šetanja i opuštanja, bilo je vrijeme za povratak na Sjevernu stranu jezera, a nakon toga i u Hrvatsku…
Pozdravljam vas do sljedećeg puta, kao i uvijek – uz galeriju slika.