
Crikvenica - Prva na Jadranu, Hrvatska
U nove pobjede
Budim se iz plitkog sna izazvanog sa pola litre točene pive, okrećem se na leđa i gledam sunce koje se probija kroz tanke iglice čempresa. Hlad u koji sam se smjestio sve je tanji, iako sam prije prostiranja ručnika dobro razmislio o stranama svijeta i kretanju sunca po južnoj strani od istoka prema zapadu. Dostojanstveno prihvaćam poraz, ustajem i uzimam kameru.
Vrijeme je za obilazak.


Video Razglednica

Prva na Jadranu
Crikvenicu krasi nekoliko kilometara prekrasnih plaža sa mnoštvom hlada i prikladnim zabavnim i sportskim sadržajima. Morski krajolik i zeleni šumski predio stvaraju savršenu klimu koja osvježava ljeti. Navedene mediteranske pogodnosti spojile su se sa savršenom lokacijom na Kvarneru, pa se Crikvenica mnogima našla na putu i generacijama ostala omiljeno ljetovalište i prvi izbor na Jadranu.
Prva trajektna linija na Jadranu
Prva gradska plaža u Crikvenici otvorena je prije više od 100 godina, a u nedjelju, 12. travnja 1959. godine, drveni trajekt Bodulka, vlasništvo „Kvarnerske plovidbe“ iz Rijeke, isplovio je iz Šila prema Crikvenici s uzvanicima, jednim autobusom, tri automobila i nekoliko motocikala započevši novo razdoblje u povijesti jadranskog putničkog prometa. Linija Crikvenica – Šilo i trajekt Bodulka ostali su zapisani kao prva uspostavljena trajektna linija i prvi trajekt na istočnoj jadranskoj obali.


Hotel Terapija
Turizam se počeo razvijati i po izgradnji hotela Thalasoterapija koje je 1906. godine proglašeno i klimatskim lječilištem. Prve ustanove djelovale su u sklopu velikih hotela a dječja oporavilišta bila su u manjim vilama. To je ujedno bio i početak razvoja zdravstvenog turizama.
1960. godine u hotelu Therapia otvara se Zavod za talasoterapiju u kojem se liječe bolesti dišnih puteva. Radio je cijele godine, a na raspolaganju je bio i bazen s toplom morskom vodom.

Kormoran
Tijekom obilaska Crikvenice u više navrata sam se osvježio u moru, snimajući pritom ribe i morsko dno. Najzanimljivija snimka je susret sa kormoranom – morskim vrancem, koji se preplašio kamere što je rezultiralo zanimljivom scenom…
Izronio sam i skupocjeno blago – naočale Ray Ban koje su se našle izgubljene na morskom dnu.


Kupanje
Kupao sam se na većini plaža u Crikvenici – od onih gdje dominira sitni pijesak, preko onih sa šljunkom, pa sve do kamenitih.
Užitak je pobjeći od velikih vrućina i rashladiti se u moru…
Monty's Dog Beach & Bar
Crikvenica je poznata i kao pet friendly destinacija, gdje se nalaze plaže na kojima psi mogu nesmetano i slobodno šetati, igrati se sa svojim vlasnicima, uživati u moru i zajedničkoj igri.
Najpoznatija je Monty’s plaža koja je dobila originalan i jedinstven sadržaj u Hrvatskoj, ali i u svijetu
– prvi kafić za pse.
Ovdje vaš četveronožni prijatelj može probati pseću pivu, ljekoviti čaj. ili gricnuti čips za pse. Nisam ih probao, ali kažu da su posebno popularni pseći sladoledi.

A sada ručak - Konoba Maslina
Ogladnio sam. Umjesto pekarne ili trgovine, odlučio sam se raspitati za neki dobar restoran.
Restoran Maslina kod mnogih je prvi izbor za kuhana jela -gablece. Iako je nešto na žlicu puno pametniji izbor, naručio sam lignje na žaru.
Ocjena – čista petica – jako ukusno i cjenovno prihvatljivo.
Crikvenica je puna raznih restorana i kafića gdje će vas dobro uslužiti. Gastronomska ponuda je velika pa teško da možete pogriješiti.
Konoba Maslina ima odličan izbor, povoljne cijene i vrhunsku uslugu.
Šetnje i izleti...
Ako vam dosadi kupanje možete otići na šetalište rivijera Crikvenica, koje se prostire uzduž cijele Rivijere – od rta Kačjak u Dramlju pa sve do uvale Slana u Selcu. Šetalište je sveukupno dugo oko 8km.
Svakodnevno se organiziraju i panoramske vožnje turističkim brodovima i noćne vožnje „Rivijera noću“, a mogući su i izleti na otoke Krk, Rab i Lošinj.

Ribar
Atrakcija koja krasi crikveničku rivu – brončani kip ribara, rad je akademskog kipara Zvonka Cara. Izrađen je u znak sjećanja na ribare i bogatu tradiciju ribarenja koja je danas gotovo izumrla.
Crtice iz povijesti
U srednjem vijeku Crikvenica je bila luka frankopanskog kaštela Grižana a njeni stanovnici su se bavili pretežno ribolovom. Stoljećima su Crikvenički ribari lovili u Kvarneru, a sredinom 19. stoljeća počeli su se iseljavati i na druge kontinente.
Prostori današnje Crikvenice pripadali su Župi Vinodol kojom su gotovo 450 godina vladali Krčki knezovi poznatiji kao Frankopani.
Vladaju njime sve do pogubljenja hrvatskih velikaša Zrinskih i Frankopana u Bečkom Novom Mjestu (Wiener Neustadt) 1671. godine.
Utemeljiteljem današnje Crikvenice smatra se knez Nikola Frankopan.
Krajem 19. stoljeća Crikvenica se nalazi u sastavu Austro-Ugarske Monarhije, a gradnjom prvoga morskoga drvenog kupališta 1888. godine te hotela “Therapia” (1895.) i “Miramare” (1906.) u njoj započinje intenzivan razvoj turizma, i to prvenstveno zdravstvenog.
Napretkom parobrodarstva i pomorsko-putničkog prometa između Rijeke i Crikvenice Crikvenica postaje pristupačnija, a time i poznatija širem krugu domaćih i stranih turista.
S vremenom je izgradila turističku tradiciju, stekla status jednoga od vodećih turističkih mjesta na Jadranu te postala omiljeno ljetovalište mnogih generacija.

Vrijeme je za sladoled.

Galerija fotografija

